COVID’in DNA dizilimini açıklamıştı… Laboratuvara girişi engellendi

Virolog Cang Yongcın, sosyal paylaşım sitesi Weibo’daki hesabından yaptığı açıklamada, kendisinin ve ekibinin, çalıştıkları laboratuvarı aniden boşaltmalarının istendiğini belirtti.

Hafta sonunda laboratuvarına gitmek istediğinde kapıdaki güvenlik görevlilerinin, kendisini içeri almadığını ifade eden Cang, yağmur altında kaldırımda bir kartonun üzerine oturup bekleyerek olayı protesto ettiğini kaydetti. 

Cang’ın “Gitmiyorum, terk etmiyorum, bilimi ve hakikati aramaya devam edeceğim” ifadesini kullandığı paylaşım, bir süre sonra sansürlenerek platformdan kaldırıldı.

Laboratuvarın bağlı olduğu Şanghay Halk Sağlığı Kliniği Merkezinin internet sitesinden yapılan açıklamada, laboratuvarın yenilendiği ve güvenlik gerekçesiyle kapatıldığı belirtilirken Cang ve ekibine alternatif laboratuvar alanı sağlandığı savunuldu.

Cang ise tahliye duyurusundan önce kendisine veya ekibine herhangi bir laboratuvar alternatifinin sunulmadığını, sonradan önerilen laboratuvarın ise güvenlik standartlarını karşılaşmadığı için çalışmalarını yürütmeye uygun olmadığını aktardı. 

Cang Yongcın, 2020 yılı başlarında, o sırada Çin’de ortaya çıkan gizemli solunum yolu hastalığı olarak anılan COVID-19’a neden olan virüsün DNA dizilimini çıkarmış, 11 Ocak 2020’da dünyayla paylaşmıştı.

Cang’ın paylaştığı DNA dizilimi, dünya genelinde virüsün daha iyi anlaşılması, test kitleri ve aşıların geliştirilmesi, salgın kontrol çalışmalarının planlanması ve yürütülmesi açısından kritik eşik olmuştu.

Ancak Cang’ın Çin’deki resmi makamların onayı olmadan virüsün genetik bilgilerini açıklaması, onu ülkesinde otoritelerin hedefi haline getirmişti.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 salgını, tüm dünyaya yayılarak milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuş, aylarca süren karantina ve salgın kontrol tedbirleri dünya genelinde ekonomik etkinlikleri ve sosyal hayatı olumsuz etkilemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir