TBMM Genel Kurulu’nda DEM Parti’nin grup önerisi reddedildi

(ANKARA) – TBMM Genel Kurulu’nda, DEM Parti’nin 6-8 Ekim olaylarına ilişkin grup önerisinin oylanmadan reddedildiğini savunan partililer, sıralara vurarak durumu protesto etti. DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Kobani kumpas davasından eğer arkadaşlarımız bir tweetle sorumlu tutuluyorsa 15 Temmuz’da yaşanan ölümlerin sorumlusu kimdir?” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. DEM Parti 6-8 Ekim Kobani olaylarına ilişkin grup önerisi verdi.

DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, grup önerisinin gerekçesinde, “Kobani protestolarında yaşanan ölümlerin suçlularının, olayın bütün ayrıntılarının ortaya çıkarılması için talepte bulunuyoruz ama iktidar grubu ve ortağı tarafından bu önergelerimiz reddediliyor. Geziden bir yıl sonraydı, çözüm süreci devam ediyordu çöktürme planı da Eylül 2014’te Genel Kurmay’a sunulmuştu. AKP çöktürme planına uygun olarak HDP’yi tasfiyeleri aslında Allah’ın bir lütfu olarak gördü. Kobani kumpas davasından eğer arkadaşlarımız bir tweetle sorumlu tutuluyorsa 15 Temmuz’da yaşanan ölümlerin sorumlusu kimdir?” diye konuştu.

SP’Lİ Kaya:  zayıf olan bir davaya psikolojik destek bulmak için Kobani davası dediniz

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, çözüm sürecinin yaşanılmamış gibi davranıldığını belirterek, ” İmralı’dan gelen 10 maddelik çözüm sürecine dair paketi kamuoyu ile paylaştınız. Erdoğan ‘son derece olumlu bir adımdır biz de son derece destekliyoruz’ dedi. Hukuki gerekçeleri zayıf olan bir davaya psikolojik destek bulmak için Kobani davası dediniz. 36 vefatın ailelerini sömürmek için Kobani davası dediniz. 2 bin 700 müşteki suçlardan dolayı beraat alıyor siz hala çıkmışsınız Kobani yüreğimize su serpildi, Kobani’deki katiller cezalandırıldı diyorsunuz” dedi.

CHP’li Emre, Ensarioğlu’nun sözlerini hatırlattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir