Böyle Giderse Cumhur İttifakını Abdülkadir Selvi Bitirecek

MHP yönetimi, AİHM kararlarına rağmen cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala başta olmak üzere Gezi tutuklularının yeniden yargılanıp serbest bırakılması çağrısı yapan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’yi hedef göstermeye devam ediyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, bugün isim vermeden yaptığı bir paylaşımda, “bir davayı etkilemeye çalışmanın suç olduğunu” belirterek, “Cumhuriyet savcılıkları tarafından resen soruşturma açılması gerektiğini” yazdı.

Saray’a yakın köşe yazarı Selvi’nin bir kez daha Osman Kavala’nın bırakılması çağrısı yapması üzerine MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, “yargı sürecini etkilemeye çalışanlara” karşı savcıları harekete geçmeye çağırdı.

Abdülkadir Selvi’nin Osman Kavala’yla ilgili yazılarına MHP’den tepkiler gelmeye devam ediyor. MHP’li Feti Yıldız isim vermeden Selvi’yi hedef göstererek yargıya baskı uygulandığını iddia etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görüşmesinde gündeme gelen Gezi Davası tutukluları ve Osman Kavala’nın durumuyla ilgili tartışmalara, MHP de dahil oldu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, “Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz. Bir davada sanıkların, katılanların veya mağdurların leh veya aleyhine yargı görevi yapanlara emir vermek veya baskı yapmak veya nüfuz icra etmek, yargı görevleri yapanları ne suretle olursa olsun etkilemeye teşebbüs etmek suçtur” dedi.

NE OLMUŞTU?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, CHP lideri Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen haftaki görüşmesi öncesinde iş insanı Osman Kavala’nın tutukluğu ile ilgili yazılar kaleme aldı. Gezi Davası ve Kavala’nın AİHM kararlarına rağmen tutuklu kalması nedeniyle Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliğinin tehlikeye girdiğine dikkat çeken Selvi, yeniden yargılama olasılığına dikkat çekti.

Selvi, Gezi Davası’ndan ceza verilen isimlerin “ortadan kaldırmaya çalışmakla” suçlandığı hükümetin yeni sisteme geçişle zaten kalktığını, bu nedenle “ortada mağduru olmayan bir suçun kaldığını” savunarak yeniden yargılama çağrısı yapmıştı:

“Suçsuzluk ve masumiyet karinesi gereğince ceza davasında sanığın cezalandırılması gereken herhangi bir soruna ilişkin şüphe oluştuysa mutlaka sanık lehine değerlendirilmelidir. Şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince kuşkulu ve tam olarak aydınlatılamamış olan iddialar sanık lehine yorumlanarak mahkûmiyet kararı yeniden değerlendirilmelidir.”

SİZ DAHA MI ÇOK MİLİYETÇİSİNİZ?

AK Parti’ye en yakın gazetecilerden biri olan Selvi’nin bu çağrıları MHP’nin tepkisini çekti. Selvi, bugünkü yazısında da tepkilere yanıt vererek Alpaslan Türkeş’in oğlu ve AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in, Osman Kavala hakkındaki benzer açıklamalarını hatırlatarak, MHP’lilere “Siz daha çok mu milliyetçisiniz?” diye sormuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir